Zmiany w aktywności bioelektrycznej mięśni przykręgosłupowych w odcinku lędźwiowym podczas chodu w obuwiu na niskich i na wysokich obcasach
Anna Mika1, Łukasz Oleksy2,3, Edyta Mikołajczyk4, Anna Marchewka1
1 Katedra Rehabilitacji Klinicznej, Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
2 Zen Machines Polska
3 Instytut McKenziego Polska
4 Katedra Fizjoterapii, Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
STRESZCZENIE
Wprowadzenie
Dolegliwości bólowe kręgosłupa lędźwiowego są jedną z najczęstszych dysfunkcji narządu ruchu, a za jeden z czynników do nich predysponujących uważa się obuwie na obcasach . Istnieją doniesienia mówiące o tym, że uniesienie pięty przez wysoki obcas może mieć działanie zarówno destrukcyjne dla kręgosłupa poprzez zwiększoną aktywność prostownika kręgosłupa oraz przez zwiększenie sił reakcji podłoża działających na kończyny dolne i kręgosłup, jak i przy zachowaniu odpowiednich warunków może być pomocne w leczeniu dolegliwości bólowych odcinka lędźwiowego.
Celem pracy była ocena zmian w aktywności bioelektrycznej mięśni przykręgosłupowych podczas chodu w obuwiu na niskich i na wysokich obcasach u osób w różnych grupach wiekowych.
Materiał i metody
Badaniami objęto 31 kobiet w wieku 20- 25 lat, oraz 15 kobiet w wieku 45-55 lat bez dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa. Badanie aktywności bioelektrycznej mięśnia prostownika kręgosłupa przeprowadzono za pomocą elektromiografu POCKET EMG (BTS, Bioengineering) zgodnie z wytycznymi projektu SENIAM. Ocenę sEMG badanych mięśni przeprowadzono podczas chodu z naturalną prędkością po płaskiej powierzchni. Pomiar przeprowadzono trzykrotnie bez obuwia, oraz w butach typu szpilki na obcasie o wysokości 4 cm (obcas niski) i na obcasie o wysokości 10 cm (obcas wysoki).
Wyniki
Stwierdzono większą aktywność prostownika kręgosłupa podczas chodu w butach na wysokich obcasach w stosunku do chodu bez butów. Zmiany były bardziej nasilone w grupie osób w wieku 45-55 lat.
Wnioski
Długotrwałe używanie obuwia na obcasach typu szpilka przez osoby bez dolegliwości bólowych w odcinku lędźwiowym nie jest bezpieczne dla kręgosłupa i może prowadzić do przewlekłego zmęczenia tych mięśni.